Pārlekt uz galveno saturu
vaseckis.v@gmail.com +371 29558811

tc

"Taiczicjuaņ", būdams ķīniešu kultūras mantojums, auzaudzināts uz tiem pašiem principiem, kā senās ķīniešu medicīnas teorija, būdams viens no slimību profilakses, saslimšanu ārstēšanas, pēcslimības atlabšanas un reabilitācijas realizācijas mehānismiem pēcslimības periodā, iedarbojoties uz enerģētiskajiem meridiāniem un kolaterālēm uz specifisko kustību izpildes rēķina un īpašā CNS stāvokļa, kas pamatojas uz specifisku ķermeņa  un vingrotāja organisma psihofizisko sagatavotību, ko nedod citas zināmās eiropas zemju fiziskās sagatavošanas sistēmas. 

Visa organisma atveseļošana.
Taiczi Cjuaņ nodarbības pozitīvi ietekmē visa organisma sistēmas un orgānus:
nervus,
gremošanu,
kaulus un muskuļaudus,
limfātisko, 
sirdi un asinsvadus, 
elpošananu.

Taiczi Cjuaņā katra kustība ir rūpīgi izvērtēta un dod slodzi konkrētai muskuļu grupai. Stiepšanās komplekss palīdz locītavu un cīpslu nostiprināšanā. Ķermenis kļūst lokanāks un spēcīgāks. Iekšējo un ārējo muskuļu grupu darba rezultātā tiek stimulēta gremošanas trakta un sirds-asinsvadu sistēmas darbība. Viena no Taiczi pamatkustībām ir lēnie soļi, kuri raksturojas ar ļoti lēnu, līganu ķermeņa svara pārnešanu no vienas kājas uz otru un atkārtojošos attiecīgo muskuļu saspringšanu/atlaišanu. Šādas vingrošanas rezultātā uzlabojas organisma piesātināšnās ar skābekli. Uzlabojas ekstremitāšu asinsapgāde, neļaujot vēnās veidoties varikoziem paplašinājumiem un asinsvados rasties sastrēguma, aiztures procesiem. Tādā veidā Taiczi nodarbības palīdz noņemt nogurumu un mazina kāju sāpes. Dziļā elpošana veicina organisma piesātināšanos ar skābekli. Rezultātā uzlabojas vielmaiņa, notiek organisma atjaunošanās, cilvēks jūtas enerģijas un spēka pilns. 

Ja aplūkot Taiczi Cjuaņ kā vingrošanas paņēmienu kompleksu, tad galvenais tā mērķis būtu veselības uzturēšana un reabilitācija pēc slimības, operācijas vai traumas. Jāatzīmē, ka šīs vingrošanas atveseļojošais potenciāls ir tik liels, ka daudzi vingrotāji koncentrējas tikai uz tā, pilnīgi nepamatoti atstājot novārtā Taiczi filosofisko aspektu.

Zemāk tiek pārskaitītas dažas saslimšanas, kuru ārstēšanā varētu palīdzēt taiczicjuaņa un ciguna nodarbības. 

Novecošana, novecošanas procesa palēnināšana. 
Beiloras medicīnas institūtā veiktajos pētījumos noteikts, ka dažas organisma šūnas cilvēkiem, kas ilgstoši nodarbojas ar taiczicjuaņu, dzīvo piecreiz ilgāk, nekā parastu cilvēku analogās šūnas. Vēl vieni pētījumi veikti Šanhajas paaugstināta spiediena pētīšanas institūtā, izskatīja novecošanas procesa dažas puses. Viņi atklāja, ka Taiczicjuaņs ir efektīvs līdzeklis geriatrisko saslimšanu ārstēšanā un profilaksē, kā arī palēlina organisma novecošanas procesu. 

Muguras sāpes.
"Privenši Megezin" paziņo par pētījumiem, kuros 30-50 gadīgu vīriešu un sieviešu grupai pēc 1 gada nodarbībām ar taiczi nostiprinājās muguras muskuļi, uzlabojās tās lokanība, kas palīdzēja samazināt sāpju rašanās risku un arī pašas sāpes. 

Palīdz nomest svaru.
Pētījumi rādīja, ka taiczicjuaņ nodarbības sniedz jūtamu paīdzību vielmaiņas paātrināšanā organisma taukaudos. Vēl nodarbību laikā organismā sadeg 280 kilokalorijas stundā, neskatoties uz lēnajām kustībām un mēreno tempu. Lai to novērtētu, iedomājaties, ka stunda uz kalnu slēpēm sadedzina tikai ap 350 kcal, kas padara taiczicjuaņu par efektīgu līdzekli - kaloriju dedzinātāju. Bez tam taczicjuaņ nodarbības ir drošas, tās prasa mazāk piepūles, neprasa speciālu aprīkojumu, tās var notikt kā dabā, tā arī nelielās sporta zālēs. 

Depresija un noskaņojuma traucējumi.
Diendienā nodarbojoties ar taiczi, mazinās depresiju un vispārējo garastāvokļa traucējumu gadījumu skaits. 

Hroniskā noguruma sindroms.
"Britu medicīnas žurnālā" (2001.g.februārī) publicētie pētījumu rezultāti rāda, ka ar taiczi nodarbojušies 84% pacientu jūtas "ļoti labi" vai "manāmi labāk" nekā atlikušie 12%, kuri saņēmuši tikai standarta ārstēšanu. 

Stājas problēmas.
Apzināta un maiga stājas korekcija ar taiczi nodarbību palīdzību padara tās par brīnišķīgu līdzekli stājas problēmu labošanā, mazina sāpes vai šo problēmu radīto hroniskā saspringuma stāvokli. 

Psihoterapija.
Kāds vācu zinātnieks norāda uz to, ka taiczicjuaņs pakāpeniski ieņem ievērojamu vietu Vācijā kā terapijas metode. Viņš uzsver nodarbību pozitīvo ietekmi uz cilvēkiem, kuri sirgst ar depresiju, neirozi, trauksmes stāvokli, psihozi un psihosomatiskiem traucējumiem. Tiek izteikts brīdinājums par nepiemērotu vingrinājumu pielietošanu, un dažās saslimšanās tie var dot negatīvu rezultātu. Tādēļ šādiem pacientiem jānodarbojas ar ļoti kvalificētiem pasniedzējiem. 

Labdabīga ietekme uz organisma iekšējiem orgāniem.

Specifiski iedarbojas uz brīnišķīgajiem un pamatmeridiāniem, kas pieļauj normalizēt enerģētiskās substances "Ci" plūsmu, kas savukārt labdabīgi ietekmē visus cilvēka iekšējos orgānus. Vēdera dobuma orgānu dziļās iekšķīgās masāžas nodrošināšana uz diafragmālā elpošanas pielietošanas rēķina.

Galvas smadzeņu bioelektropotenciāla normalizēšana.

Galvas smadzeņu bioelektropotenciāla normalizēšana uz lēno kustību izpildes rēķina, atrodoties sevišķā psiho-emocionālajā stāvoklī, CNS pieļauj izslēgt gan fiziskās, gan arī nervu koncentrācijas ķermeņa daļās, kas savukārt nodrošina ārstniecisko efektu, sadalot bioelektropotenciālu posmos "galvas smadzeņu iecirknis-iekšējais orgāns". 

Saišu-cīpslu aparāta attīstība.

Saišu-cīpslu aparāta attīstīšana nepieļauj enerģijas plūsmas aizkavēšanu un veicina visu ķermeņa daļu kustīgumu, pateicoties locītavu kustīgumam un saišu elastībai, veicot osteohondrozes un artrītu profilaksi. 

Elpošanas aparāta un elpceļu darbības normalizēšana.

Elpceļu un elpošanas aparāta darbības normalizēšana, izmantojot lēnu un dziļu elpošanu, kas ļauj papildus ventilēt plaušu apakšējās daļas. 

Impotence. Pirmslaicīga ejakulācija.

Taiczi spēja noņemt spriedzi un veicināt asinsriti var būt ļoti noderīga seksuālās dzīves uzlabošanā. 

Anoreksija/bulīmija.

Sievietes cieš no ēšanas traucējumiem desmit reizes biežāk, nekā vīrieši. Neskatoties uz to, ka anoreksija (apetītes zudums) un bulīmija (nenormāli saasināta bada sajūta) skaitās pieaugušo problēmas, tās bieži iesākas jau pusaudžu gados. Kaut arī mums nav zināmi nekādi pētījumi taiczi pielietošanas efektivitātē ārstējot anoreksiju/bulīmiju, šo jautājumu risināšanas galvenie ceļi un to simptoloģija ļauj pieļaut to, ka liela daļa ārstēšanas tiek realizēta ar taiczi nodarbību palīdzību.  


Uzmanības traucējumi.
Maijami universitātē medicīnas fakultātē veiktie pētījumi rāda, ka ar uzmanības traucējumiem sirgstošie cilvēki jau pēc piecām nedēļām taiczicjuaņa (divreiz nedēļā) uzrāda mazāk spriedzes, izklaidības, neadekvāta noskaņojuma, hiperaktivitātes un manāmi uzlabo savu uzvedību. Taiczi atbilst vairākiem garastāvokļa vadības paņēmienu prasībām, kuri ir rekomendējami izmantot uzmanības traucējumu gadījumos.

Hroniskas bailes.
Atslābinoša vēdera elpošana var kļūt par labu palīglīdzekli ārstēšanā. Šādu elpošanu veicina taiczi un cigun nodarbības.

Artrīti.
Taiczi nodarībās tiek dota zema slodze locītavām, nekaitējot tām (atšķirībā no citām nodarbībām ar lielu slodzi), un it sevišķi novadot slodzi uz kājām, tiek veicināta kaulu masas un saistaudu veidošanās. Pievērsiet uzmanību, ka ar ceļa locītavu artrozi sirgstošie cilvēki var nedaudz izmainīt taiczi formas un sadalīt ķermeņa svaru uz abām kājām, nevis koncentrēt svaru pilnībā uz vienu ceļgalu. 

Priekšlaicīga plikpaurība.
Taiczicjuaņa nodarbības palīdz uzveikt stresus un uzlabo asinsriti. Daži ciguna vingrinājumi, kā piemēram, "Mēness pārnešana" sevišķi pastiprina skalpa asinapgādi.

Trauslie kauli/osteoporoze sievietēm.
Osteoporoze ir daudzu sieviešu problēma. Pētījumi rāda, ka stress var kļūt par galveno iemeslu kaulu masas zaudēšanai pat nosacīti jaunām sievietēm. Ikdienas stresa noņemšana ar taiczi palīdzību ir efektīga profilakse un palīdz sievietēm dzīvot ilgu un aktīvu dzīvi.
Pētījumi vēl rāda, ka cigun nodarbības ceļ estrogēnu līmeni sieviešu (pat tām, kas vecākas par 45 gadiem) organismā. Tas ir ļoti svarīgi, jo estogēnu līmeņa pazemināšanās pēc menopauzes noved pie kalcija zuduma kaulos un palielina risku saslimt ar osteoporozi un ar sirds-asinsvadu saslimšanām. 

Gatavošanās dzemdībām.
Taiczi var daudz ko piedāvāt sievietēm, kuras gatavojas kļūt par mātēm. Tasiczicjuaņā ir maigi un lēni vingrinājumi, kurus drīkst pildīt lielākā grūtnieču daļa. Kustību maigums un relaksācija nodrošina enerģijas un asiņu cirkulēšanu pa visu organismu, un dziļā vēdera elpošana apgādā ar skābekli gan mātes, gan augļa organismus. Elpošana pēc taiczi ir brīnišķīga metode gatavoties dzemdībām. 

Hroniskie bronhīti/emfizēma.
Taiczicjuaņ vingrinājumi ar laiku var dot pozitīvus rezultātus, kad iet runa par apetīti, miegu, enerģētiskajiem līmeņiem, kā arī elpošanas biežuma samazināšanu.

Asinsrites un nervu sistēmas traucējumi. 
Taiczi uzlabo asinsriti un var apvienojoši iedarboties uz ķermeni un apziņu.

Cigun izmantošana izglītībā.
Neskatoties uz to, ka Ķīnā, Seņczjanā veiktajos pētījumos zinātnieki ir atstājuši sev vairākas atrunas, tomēr viņi atklājuši pozitīvus pazīmes tam, ka cigun nodarbības lielā mērā var paplašināt sākumskolu un arī vecāku mācekļu izglītošanas iespējas.

Sirds išēmiskā slimība.
Tradicionālās ķīniešu medicīnas institūtā Gaņsju (Ķīnā) ir paziņots par nopietnu pierādījumu atklāšanu, ka taiczi-cigun nodarbības var palīdzēt sirds išēmiskās slimības gadījumos. 

Cukura diabēts.
Taiczi spējas regulēt stresu un pastiprināt asins piegādi padara to par ideālu nodarbību veidu diabētiķiem. Ķīniešu medicīnas un farmakoloģijas Pekinas universitātē noteikts, ka ir iespējams jūtami mazināt cukura līmeni asinīs, pildot cigun vingrinājumus. 42,9% pētījuma dalībniekiem izdevās samazināt lietoto medikamentu daudzumu, izmantojot pārtikā ierastos produktus.

Žultsakmeņi.

Galvenais jūras-kara hospitālis Pekinā veica pērījumus, izmantojot izstaroto ci, lai noteiktu, vai ārstēšana ar īpašās izstarotās ci palīdzību var palīdzēt cilvēkiem atbrīvoties no žultsakmeņiem. Pozitīvi rezultāti tika saņemti 93,33% gadījumos.

Gastrīti.
Kā paziņo veselības institūta Sjaņā (Ķīnā) līdzstrādnieki, hroniski atrofiskie gastrīti (HAG) ir izplatīta, bet grūti ārstējama saslimšana. Pētot masāžas un taiczi nodarbību efektu, viņi ir noteikuši, ka 97.1% pacientiem tas ir palīdzējis.

Hemoroidālie mezgli.
Pildot taiczicjuaņā dažus elpošanas veidus, tiek darbināti arī sfinktera muskuļi, tādā veidā mazinot hemoroīdu simptomus. Taiczi spēj mazināt aizcietējumus un hemoroidālo simptomu lēkmes.

Augsts asinsspiediens.
Daudzos gadījumos ar taiczi palīdzību izdodas būtiski pazemināt augsto asinsspiedienu.

Infekciozās saslimšanas. 
Regulāri nodarbojoties ar taiczicjuaņu, var palielināt T-šunu skaitu organismā. Tiek uzskatīts, ka T-šūnas iznīcina vīrusus, baktērijas un pat audzēju šūnas. 

Bezmiegs.
Mācekļi bieži pamana, ka pēc vairāku nedēļu regulārām taiczi un cigun nodarbībām viņu miegs ir uzlabojies. 

Aknu slimības.
Lisiņas apgabala Anhujas provinces (Ķīnā) tradicionālās ķīniešu medicīnas (TĶM) slimnīcā tika noteikts, ka desmit aknu slimību tipi, it sevišķi hepatīts B pakļaujas ārstēšanai, apvienojot cigun nodarbības un medikamentozo ārstēšanu.

Pazemināts asinsspiediens. 
Lisiņas apgabala TĶM slimnīcas pētnieki uzskata, ka ciguns apvienojoties ar standarta medikamentozu ārstēšanu dod labus rezultātus pazemināta asinsspiediena ārstēšanā. 

Menstruālie traucējumi. 
Galvenās PLA klīnikas zinātnieki Pekinā pielietoja taiczicjuaņ, masāžu un izstarojamo ci 76 slimnieku ārstēšanā. Šie pacienti sirga ar dažādām ginekoloģiskām saslimšanām. Rezultātā 52 slimnieki (68,42%) tika gandrīz pilnīgi izārstēti, 14 slimniekiem (18,42%) jūtami uzlabojās veselība, bet 10 (13,16%) šāda ārstēšana izrādījās labvēlīga. 

Psihiskā veselība.
Ķīnas zinātņu Akadēmijas psiholoģijas institūtā tika veikti pētījumi, lai noteiktu, kā taiczicjuaņa nodarbības ietekmē psihisko veselību. Tika noteikts, ka vairāk, kā 2 gadus nodarbojušos biedru vidū psihosomatisko traucējumu terapeitiskais rādītājs izrādījās gandrīz divreiz zemāks nekā tiem, kuri ar taiczi nodarbojušies mazāk, kā divus gadus. 

Olnīcu cista.
Ķīnas tautas armijas galvenajā simnīcas zinātniski-pētnieciskā centrā Pekinā tika iegūti vaēiksmīgi dažādu ginekoloģisko saslimšanu ārstēšanas gadījumu augsti rādītāji, izmantojot akupressūras, masāžas un izstarojamā ci apvienošanu. 

Hroniska respiratorā saslimšana. 
Kopīgie pētījumi, kas veikti TĶM zinātniski-pētnieciskajā institūtā Taininā un krūšu ķirurģijas klīnikā Tjaņcziņā pierādīja, ka ar hronisko bronhītu, astmu, plaušu emfizēmu un plaušu sirdi sirgstošā slimnieku grupa, kuriem tika pielietota medikamentozā ārstēšana apvienojumā ar taiczi nodarbībām, uzrādīja labākus rezultātus, nekā grupa, kuri saņēma tikai medikamentozu ārstēšamu.

Reimatisms.
Žurnāls "OT Uik" ziņo, ka "taiczi ir pierādījis savu efektivitāti reimatisma, svara regulēšanā, dažādu muguras problēmu risināšanā, paaugstināta asinsspiediena regulēšanā, stresa mazināšanai... un var paātrināt organisma atveseļošanos pēcoperāciju periodā".

Trombozes.
Veifaņas medicīniskā institūta patoloģijas nodaļas Šandunas (Ķīnā) zinātnieki paziņoja, ka viņu pētījumi parāda, ka "taiczicjuaņ vingrinājumi var novest pie trombu veidošanās samazināšanas, asins viskozitāte  un trombocītu agregācijas spēja var kalpot par sirds-asinsvadu un cerebrāli-asinsvadu saslimšanu ārstēšanu un profilakses metodēm. 

Angīna.

Organisma fizioloģiskā stāvokļa paškontrole ar taiczi un ciguna palīdzību var palīdzēt iemācīties pārvaldīt asins plūsmu, sekot roku un kāju temperatūrai. Ir liecības tam, ka šī prasme var mīkstināt dažu formu angīnu gaitu. 

Dažādu alerģiju veidi un astma.
Taiczi un ciguna spējas mazināt stresa līmeni palīdz organismam regulēt DHEA līmeni. Pazemināts DHA līmenis ir tieši saistīts ar dažādiem alerģisko reakciju veidiem. Augsts stresa līmenis saistīts ar astmatiskās reakcijas intensitāti un biežumu.

Len Sjuguan

Len SjuguanLatvijas ušu asociācijas "TUNBEI" dibinātajs,Ķīnas filoloģijas zinātņu kandidāts Len Sjuguan                                                       Lasīt vairāk

Kontakti

vaseckis.v@gmail.com

+371 29558811

Par mums

Taiczicjuaņ nodarbības palīdzēs saglabāt ķermeņa lokanību un mobilitāti, nodrošinot vienmērīguslodzi uz visu ķermeni. Lasīt vairāk