Pārlekt uz galveno saturu
vaseckis.v@gmail.com +371 29558811

tc

Mūsdienu cilvēks dzīvo "no stresa uz stresu" ritmā, un acīmredzams, ka tādēļ veselība netiek nostiprināta. Bet kas gan var būt svarīgāks? Ne kurš katrs savlaicīgi apjauš veselīga ķermeņa īsteno vērtību. Kamēr 
vēl nav par vēlu, laiks pielikt pūles un sākt nodarboties ar sevi... 

Agrāk vai vēlāk, lai ko mēs nedarītu, lai kā mēs neslēptos, pie mums tomēr atnāk vecums. Un tas neatnāk viens! Liekas, ka kaulu un locītavu, muskuļu un nervu sistēmas saslimšanas ir neizbēgamas. Uz šodienu pastāv vien daži risinājumi. Mūsdienu medicīna vienkārši nespēj sekot līdzi visām iznīkstošā ķermeņa kaitēm, un rezultātā tikai uz neilgu laiku tiek atlikts dabas noteiktais termiņš,

Bet likums, saskaņā ar kuru māte-Daba izrīkojas ar mums tik nežēlīgi, ir pavisam vienkāršs - nevajadzīgais atmirst. Cilvēka organismā ir ne mazāk, kā 206 kaulu, vairāk, kā 400 muskuļu un 200 locītavas. Pie kam mūslaiku dzīves ritms ļauj uzturēt nosacītā tonusā ne vairāk, kā 60% šā materiāla. Atlikušie , īstenībā ne mazāk svarīgie 40% aktīvi sabrūk, novedot pie visa organisma nolietojuma. Un medicīna šeit ir bezspēcīga, jo likumus, pēc kuriem dzīvo un funkcionē organisms, nekādā veidā nevar izmainīt. Bet var izmainīt savu attieksmi pret šiem likumiem, nenoniecināt tos, gaidot sekas, bet gan izmantot savās interesēs. Tai Czi tieši to padara par iespējamu. 

Tai Czi - visā pasaulē populārākā organisma atveseļošanas sistēma, vingrinājumu komplekss, kuram ir jau vairāk, kā 350 gadu. To radījis atvaļināts ķīniešu karotājs Čeņ Vantins 1660-ajos gados. Sistēma, kuras pilnais nosaukums ir Taiczicjuaņ, nu ir stingri nostiprinājusies starp citiem ušu veidiem kā uz "iekšējiem" stiliem attiecināma cīņas māksla. Pēc 100 gadiem, parādoties šaujamieročiem, Taiczicjuaņ kā cīņas mākslas loma sāka pakāpeniski samazināties. Tas noveda pie cīņas mākslas mērķu un tās attīstības virzienu pārskatīšanas. Tika izvirzīts lozungs "Taiczicjuaņ nodarbību augstākais mērķis - uzturēt veselību un pagarināt dzīvi". 

Plaši izplatīta rietumos 1970-jos, šī sistēma nostiprinājās atveseļojošā vingrinājumu kompleksa veidā. Daudzu pētījumu gaitā tika pierādīts, ka Taiczicjuaņ ikdienā praktizējošie cilvēki neslimo ar pusi no pārskaitītām vecuma kaitēm. Pateicoties Čaņsicziņ (spirālveida kustība), izstiepšana un saspiešana , tad Taiczicjuaņs ļauj atbrīvot un nostiprināt locītavas un ekstremitātes, kā arī iekšējos orgānus, pateicoties šīm kustībām un masējošai iedarbībai. Šāds fizisko treniņu veids var būt ļoti vērtīgs, lai alvieglotu hroniskas fiziskās sāpes locītavās, kaklā un mugurā, kas radušās atkārtojošās stresa situāciju vai savainojumu rezultātā. Pacik Taiczicjuaņā tiek akcentēts veselīgs ķermeņa stāvoklis, tad regulāri praktizējot, tas līdzinās pakāpeniskai izārstēšanai no stresa spriedzēm.Bet pareizs izpildījums stiprina visu ķermeni, ļauj nodarbināt un nostiprina ne tikai mūžam noslogotos 60%, bet arī nepieprasītos ķermeņa muskuļus. Elpošanas meditācija kopā ar visa ķermeņa kustībām izpildītājam dod iespēju atslābt un noņemt stresu, kurš sakrājies lielpilsētas dzīves nedēļās. Praktizējot Taiczicjuaņu, tiek uzlabota asinsrite un tiek veicināta nervu sistēmas atjaunošana. Var ilgi runāt par Tai Czi veselībai vērtīgajiem efektiem, tomēr mūsdienu cilvēka skeptiskais prāts grib dzirdēt izskaidrojumus. Kāpēc tas strādā?

Parastam atveseļojošo vingrinājumu kompleksam patiešām ir pārāk daudz pozitīvo efektu. Loģiski spriežot, var pieļaut, ka mums ir darīšana ar patiešām labu reklāmu, vai nu mēs nezinām visu par Taiczicjuaņ darbības principiem. Ja dotu iespēju vingrošanai pierādīt savu unikalitāti, tad izrādīsies, ka Tai Czi darbības nesapratnes iemesls atrodas ļoti dziļi - mūsu un ķīniešu Visuma uztveres modeļos. Ci enerģijas izpratne, dzīves enerģija, kura caurauž visu būtību un iet ar lielu plūsmu cauri katram dzīvajam objektam - mums tas liekas neparasti un nav pierasts. Tomēr austrumu cilvēki apgalvo, ka tieši pareizs darbs ar Ci enerģiju ļauj sasniegt tik izteiktus rezultātus un gūt izteiksmīgus efektus praktizējot Taiczicjuaņu. Visas pasaules zinātnieki ilgus gadus veic šī jautājuma izpēti, bet līdz pat šim brīdim nav devuši  viennozīmīgu atbildi. Tāpēc arī mēs neņemsimies neko apgalvot. 

Paši Tai Czi kompleksa meistari svēti tic tam, ka viņu metodika kopā ar noteiktiem psihiskajiem vingrinājumiem "attīra enerģētiskos kanālus" cilvēka ķermenī, uzlabojot enerģijas cirkulāciju, tādējādi atveseļojot visu ķermeni. Tiek uzskatīts, ka bez asinsrites, nervu un limfātiskās sistēmas cilvēka ķermenī eksistē vēl viena - enerģētiskā sistēma. Tā sastāv no fiziski nepamanāmiem kanāliem, kuri līdzinās dzīslām un kapilāriem, pa kuriem enerģija plūst caur cilvēka ķermeni un caur citiem dzīvajiem organismiem, uzturot tajos dzīvību. Runā, ka jaundzimušajiem kanāli esot pilnībā atvērti un enerģija pa tiem cirkulē brīvi (acīmredzami šeit tiek runāts par absolūti veseliem bērniņiem, bez iedzimtām veselības problēmām). Dzīves gaitā kanāli aizsērē, Ci plūsma novājinās un cilvēks sāk slimot arvien nopietnāk un biežāk. Vēl runā, ka kaut arī Taiczicjuaņs nav panaceja pret visām slimībām, tomēr ļoti ietekmē šo slimību gaitu līdz pat atveseļošanai. Ticēt tam, vai neticēt - jāizlemj katram pašam priekš sevis. Visai svarīgs "par" arguments varētu būt tas, ka Tai Czi paktizējošie cilvēki līdz pat sirmam vecumam saglabā locītavu lokanumu un kaulu stiprumu. Piemēram, viens no praktizējošiem ķīniešiem Sjao Feņs 92 gadu vecumā viegli un nepiespiesti iesēžas negatīvā šķērsšpagatā.Domāju, ka lieki būtu piebilst, ka artrīti, artrozes un citas kaites viņu neapgrūtina. 

Runājot par tās vai citas Taiczicjuaņ organizācijas izvēles plusiem un mīnusiem, vajag pieminēt tādu nemazsvarīgu faktu, kā katras nodarbības KPD.Tai Czi vispirmām kārtām ir "iekšējais" stils, un tas nozīmē, ka metodikas lielākā daļa balstīta uz cilvēka iekšējā potenciāla attīstību, un tāpēc treniņi tet-a-tet režīmā ir efektīvāki. Pasniedzējs nodod zināšanas tieši skolniekam, uzmanīgi vērojot tā panākumus. Čeņ stila oficiālajai Taiczicjuaņ organizācijai ir savas filiāles gandrīz visās pasaules valstīs. 

Tātad, vai nav pienācis laiks nopietnākai attieksmei pret savu veselību, ar to nodrošinot sev interesantu dzīvi un cieņpilnas vecumdienas? Vai ir vērts savu veselību atstāt pašplūsmā? Vai Jūs izdarīsiet pareizo izvēli, ja sāksiet nodarboties ar sevi ātrāk, nekā to sāks darīt Daba? Izvēle paliek aiz Jums.
 

Len Sjuguan

Len SjuguanLatvijas ušu asociācijas "TUNBEI" dibinātajs,Ķīnas filoloģijas zinātņu kandidāts Len Sjuguan                                                       Lasīt vairāk

Kontakti

vaseckis.v@gmail.com

+371 29558811

Par mums

Taiczicjuaņ nodarbības palīdzēs saglabāt ķermeņa lokanību un mobilitāti, nodrošinot vienmērīguslodzi uz visu ķermeni. Lasīt vairāk